#AtatürkMüzesi

#ferikoy

#tesvikiye

#nisantasi

#maçkaparki

#ŞişliCamii

#Mecidiyeköy

#FulyaMahallesi

#Feriköy

#Darülaceze

#mackaparki

#AbdiİpekçiHeykeli

Toplumsal Dayanışmayı Hatırlatan Şişli Camii Sergisi Açıldı

06.04.2017

TOPLUMSAL DAYANIŞMAYI HATIRLATAN “ŞİŞLİ CAMİİ SERGİSİ” ŞİŞLİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI SANAT  GALERİSİ'NDE AÇILDI 

Şişli Belediyesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle, “Şişli Camii Sergisi” Şişli Belediye Başkanlığı Sanat Galerisi'nde 5 Nisan’da ziyarete açıldı. Açılışı Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün ev sahipliğinde, Şişli müftüsü ve azınlık ruhani liderleri birlikte yaptı. 

null

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu’ndan derlenen ve 59 eserden oluşan “Erken Cumhuriyet Döneminde Bir Osmanlı Yapısı: Şişli Camii” sergisi Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün ev sahipliğinde Şişli Belediye Başkanlığı Sanat  Galerisi'nde açıldı. Toplumsal dayanışmayı hatırlatan serginin açılışına Şişli İlçe Müftüsü Mustafa Bilgiç, Latin Katolik Kilisesi Ruhani Reisi Episkopos Monsieur Ruben Tierrablanca Gonzalez, Ermeni Katolik Ruhani Reisi Levon Zekiyan ve Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ katıldı. 

Açılış konuşmasını yapan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, toplumun her kesiminden vatandaşların bağışlarıyla yapılan Şişli Camii’nin, birlikte yaşama kültürü ve hoşgörüyü yeniden hatırlattığına değindi. 

null

Hayri İnönü konuşmasında şunları söyledi: “Şişli Camii Bu camii sadece Müslüman cemaatin değil Şişli’de oturan Ermeni, Rum, Yahudi, Süryani gibi toplumun her kesiminden vatandaşların bağışlarıyla yapıldı. Şişli Camii bu nedenle, birlikte yaşama kültürünü ve toplumsal dayanışmayı bize hatırlatan çok özel bir eser. Yapımı sırasında çekilen olağanüstü güzel fotoğraflar, Suna-İnan Kıraç Vakfı’nın fotoğraf koleksiyonundaydı. Kendilerine bu fotoğrafları kullanmamıza izin verdikleri için çok teşekkür ediyorum. Şişli Belediye Başkanlığı Sanat  Galerisi'ndeki ilk sergimiz olmasından da ayrıca mutluluk duyuyorum.”

Şişli İlçe Müftüsü Mustafa Bilgiç, “İlçe müftüsüyle ve İstanbul’un ruhani liderleriyle bir arada olmak dünyada çok az bir coğrafyaya mahsustur. Bugün burada belediye başkanımız Hayri İnönü’nün şahsında bunu tecrübe etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İster Müslüman olalım, ister Yahudi, ister Hıristiyan, ister ateist… Bizim amacımız bu dünyada dinleri rekabet ettirmek değil, bu dünyada insanlığın sorularına ortak cevap vermek, sorunlarına çözüm getirmektir” dedi. 

Açılışa katılan Ermeni Katolik Ruhani Reisi Levon Zekiyan da şunları belirtti: “Şişli Camii çeşitli toplulukların katılımıyla gerçekleşmiş bir cami. Bu ahenk, bu uyum ve bu kardeşlik sürekli olarak devam etsin.” 

Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ konuşmasında ırkı, milliyeti, dini, siyasi ideolojisi ne olursa olsun insanların kardeş olduğuna vurgu yaptı. Sağ, “Yunus Emre’nin de dediği gibi insan sevgisiyle Allah’ın sevgisine ulaşabiliriz. Sayın başkanımız Hayri İnönü’ye bizi bir araya getirdiği için çok teşekkür ediyoruz” dedi. 

Meksika’dan geldiğini ama İstanbul’da kendini evinde gibi hissettiğini söyleyen Latin Katolik Kilisesi Ruhani Reisi Episkopos Monsieur Ruben Tierrablanca Gonzalez ise konuşmasında camilerin, kiliselerin, sinagogların varlığı aslında insani değerlerin var olduğunu gösterir. Bu mekanların içinde olanlar da, dışında olanlar da kardeştir” dedi. 

null

“Şişli Camii Sergisi”

Daha önce İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde sergilenen “Şişli Camii Sergisi” zamanın ünlü fotoğraf stüdyosu Foto Sabah tarafından çekilen 59 fotoğraftan  oluşuyor. 

Şişli Camii’nin mimari tasarımı, bir dönem Vakıflar Başmimarı olarak görev yapan Vasfi Egeli’ye ait. Egeli, Osmanlı ile erken Cumhuriyet dönemlerini birbirine bağlayan Birinci Ulusal Mimarlık üslubunun son temsilcilerinden biri olarak tanınıyor. 

Cumhuriyet İstanbulu’nun ilk anıtsal dini yapısı olan ve klasik Osmanlı mimarisini yansıtan Şişli Camii, bir üslup örneği olarak kabul görmüş, günümüze kadar inşa edilen binlerce neo-Osmanlı cami için prototip oluşturmuştur. Ayrıca kentin tarihinde, halkın kolektif çabasıyla inşa edilmiş ilk camidir. 

1940’larda “İstanbul’da Şişli’de Bir Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği” kurulmuş, dönemin İstanbul valisi Dr. Lütfi Kırdar’ın da desteğiyle daha önce üzerinde Süvari Kışlası’nın yer aldığı, Özel İdari mülkiyetindeki 3219.50 metrekarelik arsa sembolik bir bedelle cami yapılması şartıyla bu derneğe devredilmiştir.

Yapımına 1945’in Haziran ayında başlanan cami, Müslüman ve gayrimüslim semt sakinlerinin de maddi katkılarıyla 1949’da tamamlanarak ibadete açılmıştır. Tasarımı Vasfi Egeli’ye, statik projesi Fikri Santur’a, detay çizimleri de Nazimi Yaver Yenal ile Vahan Kantarcı’ya aittir.