“ŞİŞLİ SOSYAL MUTFAK” HAYATA GEÇİYOR

Şişli Belediyesi olarak Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) işbirliğinde bölgemizdeki iş ve aş sorununa çözüm getirmeyi hedeflediğimiz “Şişli Sosyal Mutfak” projesini hayata geçirdik. Belediyemiz bünyesinde faaliyete girecek olan ve aşçılık eğitimi de verecek bir okul olarak tasarlanan Şişli Sosyal Mutfak projesi için, 3 kurum arasında 9 Eylül Çarşamba günü bir iyi niyet anlaşması imzalandı.

Şişli Sosyal Mutfak temelde 3 ana işlevi yerine getirecek; Şişli’de ihtiyaç sahiplerine güvenilir ve temiz sıcak yemek temini, aşçılık alanında eğitim verilmesi ve istihdama hazırlık sağlanması…

Belediyemizi projede; sıcak yemek hizmeti verecek olan mekânı tahsis edilecek, ihtiyaç sahibi haneleri belirleyecek ve ayrıca eğitim alacak kişileri belirleyecek.

637353266458660709-foto (2).jpg

WFP, belediyemizin kapasitesinin güçlendirilmesi ve koordinasyon, izleme ve değerlendirme yönünde destek sağlayacak.

Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilen Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) aracılığıyla uygulanan PEP-Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı ise personel istihdamını ve gıda malzemelerinin tedarikini sağlayacak.

Aynı zamanda aşçılık eğitimi alacak kişilerin İŞKUR ve Şişli’de bulunan İBB Kariyer Ofisi’ne de kayıtları yapılacak.

Dayanışma ve yeni projeler devam edecek

İmza töreninde bugüne kadar yapılanlar ve yeni dönem proje ile ilgili bilgi veren Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin “Bu proje kapsamında,1 Temmuz’dan itibaren Şişlili komşularımıza destek olmaya başladık. Özellikle pandemi sürecinden itibaren ihtiyaç sahibi yurttaşlarımız ile ilçemizde bulunan Suriyeli komşularımıza günlük 1500 öğün yemek dağıtımı yapılıyor. 13’ü Suriye, 12’si Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak üzere 25 kişi bu proje sayesinde iş sahibi oldu. Projenin ilk üç ayında mutfakta kullanılan tüm gıda malzemeleri ile istihdam edilen personelin giderleri proje ortaklarımızın mali destekleri sayesinde sağlandı. Önümüzdeki süreçte birlikte, dayanışma içerisinde daha uzun soluklu projeleri de sürdürebilmek için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz” dedi.

637353266473817530-foto (4).jpg

“Türkiye’ye teşekkürler”

Projenin tarafları ise şu açıklamalarda bulundu; Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) Türkiye Direktörü Rubeena Esmail “Alman Hükûmeti, GİZ aracılığıyla 2015 yılından bu yana Türkiye'de yürütülen 10'dan fazla farklı program ile ihtiyaç sahibi Türkleri ve Suriyeli mültecileri desteklemeye devam ediyor. Bu kapsamda yürütülen İş Karşılığı Nakit ve devamı olan PEP-Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı, 30 binden fazla kişinin uygun geçim kaynaklarına erişimine katkı sağlandı” dedi.

637353266442878862-foto (1).jpg

Nils Grede, WFP Türkiye Ülke Direktörü, ““Aşevleri iş birliği kapsamında 3 aylık bir süre içerisinde 7 ilde ihtiyaç sahibi Türk hanelerine ve bazı Suriyeli sığınmacılara  günlük yaklaşık 11,500 kap sıcak yemek pişirilip dağıtılacak. Aynı zamanda  istihdam edilebilirliği ve iş piyasasına erişimi de desteklemeyi amaçlıyoruz. Bu proje, sığınmacıların ve Türk vatandaşlarının, salgın sırasında ihtiyaç sahibi kişilere gıda temin etmeye yönelik Türkiye’nin çabalarına beraberce nasıl katkıda bulunduklarının güzel bir örneği. Dünyanın en büyük sığınmacı nüfusuna ev sahipliği yaptığı için Türkiye'ye teşekkür etmenin de bir yolu.” dedi.

637353266450848037-foto (5).jpg

Bizden Haberler