#AtatürkMüzesi

#ferikoy

#tesvikiye

#nisantasi

#maçkaparki

#ŞişliCamii

#Mecidiyeköy

#FulyaMahallesi

#Feriköy

#Darülaceze

#mackaparki

#AbdiİpekçiHeykeli

8 Nisan Dünya Romanlar Günü Şişli'de Kutlandı

09.04.2018

Şişli Belediyesi, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü kutlamasına ev sahipliği yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımı ile gerçekleşen törende, Şişlili Roman vatandaşlar, hayat koşullarının iyileştirilmesi için belediye tarafından yapılan yatırım ve çalışmaları anlattı. Törende ayrıca CHP tarafından hazırlanan Roman Eylem Planı da açıklandı.

İstanbul’un çok kültürlü k­imliğini­ koruyan i­lçelerini­n başında gelen Şişli, Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen Roman vatandaşları ağırladı. 8 Nisan Dünya Romanlar Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun katılımlarıyla gerçekleşti.

 636588785828245199-resim.jpg

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından hazırlanan Roman Eylem Planı’nın ilk kez açıklandığı kutlamada, Roman vatandaşların eğitime erişimleri, sosyal hayata aktif katılımları, istihdam olanaklarının artırılması ve topluma entegrasyonlarının sağlanması gibi alanlarda Şişli Belediyesi’nin oluşturduğu modelin detayları da paylaşıldı.

Şişli Belediyesi’nin eli Roman vatandaşların üzerinde Şişlili Roman vatandaşların daha iyi bir hayat sürdürmeleri için çalışmaya ve yatırım yapmaya aralıksız devam edeceklerinin altını çizen Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü, Dünya Romanlar Günü’nde şu mesajı paylaştı: “Roman vatandaşlarımız Şişli­mizin kültürel zenginliğinin çok değerli ve önemli bir bileşeni. Göreve geldiğimden bu yana Şişli Belediyesi olarak Roman komşularımız için pek çok alanda çalışmalar yürütüyor, onların ekonomik ve sosyal hayatlarına değer katacak projeler gerçekleştiriyoruz. Gururla söylemek istiyorum ki, bu çalışmalarımız uluslararası ve ulusal düzeyde saygın kurumların takdirini de kazanıyor. Şişli Belediyesi olarak Roman vatandaşlarımızın hayatlarını iyileştirmek için çalışmaya ve yatırım yapmaya aralıksız devam edeceğimizi belirtmek istiyor, Tüm Roman vatandaşlarımızın Dünya Romanlar Günü’nü yürekten kutluyorum.”

636588798281982682-res4.jpg

 636588790128576760-res3.jpg

Hayri İnönü’ye “Türkiye’nin En Roman Dostu Belediye Başkanı” ödülü

Roman vatandaşlara yönel­ik yürüttükleri katılımcı ve bütünleştirici politikalar ve gerçekleştirdikleri hizmetler ile iki senede iki ayrı ödüle layık görüldüklerini belirten Hayri İnönü konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şişli Belediyesi olarak, 2016 yılında Avrupa Konseyi Roman Dostu Kent Ödülleri’ne ve 2017 yılında Avrupa Komisyonu Roman Ödülleri’ne layık görülmek bizim için son derece büyük bir onur oldu. Avrupa Komisyonunca verilecek ödülümüzü yarın Brüksel’de düzenlenecek törenle alacak ve Şişlimize getireceğiz. Aynı zamanda şahsımın da Sıfır Ayrımcılık Derneği tarafından “En Roman Dostu Belediye Başkanı” ödülüne layık görülmesi siyasi kariyerimin en değerli kazanımlarından biri oldu.”

Roman vatandaşlara sosyal hayata katılımdan istihdama her alanda destek

Roman vatandaşların ihtiyaçlarını belirlemek için 2015 yılında bir sempozyum düzenleyen Şişli Belediyesi, Türkiye ve İngiltere’deki Roman gençleri buluşturan “Engeller Ötesinde Müzik”, Kültürlerarası İletişim ve Dayanışma Derneği tarafından yürütülen “Dans Romanlarla Buluşuyor”, Avrupa Birliği ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından finanse edilen “Çiçek Bizim İşimiz”, Sıfır Ayrımcılık Derneği işbirliğiyle “Bir Fırsat Yarat Hayat Değişsin” projelerinin de aralarında bulunduğu pek çok çalışma gerçekleştirdi.

Şişli Belediyesi, bugüne kadar Hıdırellez şenlikleri, tiyatro ve sinema gösterimleri, Roman kadınlar için okuryazarlık kursları, çocuklara yönelik yaz okulu, yurtdışı ziyaretleri ve Şişli Belediyesi bünyesinde bulunan Kuştepe Roman Sanat Evi’nde işlerini kurmaları konusunda destekleyici eğitimler ve etkinlikler düzenledi.