Asansör Panellerimiz Virüse Karşı Korumalı

Covid 19 salgınıyla birlikte hayatın akışı tamamen değişirken, hijyen çok daha da önemli hale geldi, özellikle de kapalı ve insan sirkülasyonunun yoğun olduğu alanlarda. Şişli Belediyesi olarak biz de pandeminin başladığı günden bu yana tüm olanaklarımızla komşularımızın yanında olduk. Gerek maske dağıtımı, gerek dezenfeksiyon çalışmalarımız, gerek sosyal desteklerle her alanda komşularımızı yalnız bırakmadık ve bırakmamaya, hatta tedbirlerimizi artırmaya devam ediyoruz. Bu amaçla belediye binamızı ve hizmet merkezlerimizi ziyaret eden komşularımızın sağlığı için yeni önlemler aldık.

Günlük hayatın içerisinde temas ettiğimiz yüzeyler virüs ve bakteriler için konak alanı oluyor ve bu konak alanlarını çoğalmak için kullanıyorlar. Bu yüzeylere temas etmek zorunda kalığımızda ise yayılım gerçekleşiyor. Belediye binamızı ve hizmet merkezlerimizi gün içinde pek çok komşumuz ziyaret ettiği gibi komşularımıza hizmet veren çalışanlarımız da aynı alanları kullanıyor. Binalarda en çok kullanılan alanlar ise asansörler. Biz de bu nedenle etkisi uluslararası alanda kanıtlanmış antimikrobiyal, yarı saydam bakır film ile binalarımızda bulunan asansörlerimizin panellerini kapladık.

Kanıtlanmış etki

Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü ile işbirliği halinde 5 enstitüden uzmanlar önemli bir araştırmaya imza attılar. Bu araştırmaya göre plastik, paslanmaz çelik, karton ve bakırdan oluşan panellere virüs serpiştirilerek virüsün dayanıklılığı araştırıldı. Araştırma sonuçlarına göre, virüs plastik üzerinde 72 saat, paslanmaz çelik üzerinde 48 saat, karton üzerinde ise 24 saat kalarak enfekte etme özelliğini koruyor. Bakır üzerinde ise ilk yarım saat içinde yarıya iniyor, 4 saat içinde de ortadan kalkıyor. Bu nedenle yurtdışında önemli sağlık merkezlerindeki kapı kulplarının bakır içerikli maddelerden yapıldığı biliniyor.

Biz de etkisi kanıtlanmış olan, doğrudan temasta insan sağlığına hiçbir zararı olmayan, aksine virüse karşı etkili bir ürünle daha sağlıklı ve daha hijyen bir ortam yarattık. Asansör panellerinde kullandığımız film, hem virüs hem de bakteriler üzerinde etkili.