#AtatürkMüzesi

#ferikoy

#tesvikiye

#nisantasi

#maçkaparki

#ŞişliCamii

#Mecidiyeköy

#FulyaMahallesi

#Feriköy

#Darülaceze

#mackaparki

#AbdiİpekçiHeykeli

Cemil Candaş Ölümünün 1. Yılında Şişli Belediyesi'nde Anıldı

19.07.2017

Şişli Belediyesi 18 Temmuz 2016 yılında makamında uğradığı hain saldırı sonucu hayatını kaybeden, İmar ve Şehircilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Cemil Candaş için anma töreni düzenledi.

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası 2. Başkanı Turgay Erkan ile belediye çalışanları; dürüstlüğü ve demokrat kişiliği ile herkese örnek olan, temiz bir Şişli için çalışan ve bu uğurda hayatını kaybeden Cemil Candaş’ı anmak için bir araya geldiler. 

null

Törende konuşma yapan Hayri İnönü hem yardımcısı hem de arkadaşı olan Cemil Candaş’a dair şunları söyledi: “Bugün onu katledenler, hayattan, ailesinden koparanlar adaletin karşısındalar. Bizler Cemil’in davasının en yakın takipçileriyiz. Tetiği çeken, çektiren, perde arkasında olan herkesin gereken en ağır cezaları alması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” 

Cemil Candaş’ın ailesinin Trabzon’da olduğunu da belirten İnönü, “Cemil’in kıymetli ailesi bugün aramızda değiller. Çünkü onlar Cemil’i baba toprağında Trabzon’da anmak için bir aradalar. Bir yıl önce yine burada Cemil için konuşurken, “bir çocuğu babasız, bir anneyi evlatsız” bıraktınız diye katillere seslenmiştim. Aradan bir yıl geçti ve Cemil’in annesine onun nasıl aramızdan ayrıldığı maalesef hala söylenemedi. Bir anneye bunu yaşatanların, hem hukuken hem vicdanen en büyük cezayı almalarını  yürekten diliyorum” dedi. 

null

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası 2. Başkanı Turgay Erkan ise, “Cemil Candaş’a yapılmış saldırı tüm mühendislerin, TMMOB’un kültürüne, ilkelerine, halkçı kamucu anlayışına yapılmış bir saldırıydı. Bu nedenle, bir mühendis olarak onurlu duruşunu koruyarak sonsuzluğa göçen meslektaşımız Cemil Candaş’ın davası, sadece Şişli Belediyesi’nin ve Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’nın değil, temiz toplum isteyen herkesin peşini bırakmaması gereken bir davadır” şeklinde konuştu.  

null

Davada son durum: 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, tetiği çeken Şenol Şahin'in "Tasarlayarak kasten öldürme", tutuklu sanıklardan Mithat Yılmaz'ın da cinayeti azmettirme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması isteniyor.  Soruşturma kapsamında tutuklu bulunan diğer şüpheliler Engin Gölve, Hacı Avcı, Metin Şentürk ve Bilal Yaman ise "Kasten öldürmeye yardım etme" suçundan yargılanıyor.