Çevre Hizmetleri

Ambalaj Atıkları

Kağıt – karton, metal plastik ve cam malzemeler kullanıldıktan sonra ayrı toplanarak tekrar değerlendirilebilir. Bu işlemle ekonomik ve doğal kaynaklarımız korunur, enerji tasarrufu sağlanır ve hammadde ihtiyacı azalır.

 ·         Ambalaj atıklarını nereye bırakabilirim?

Kağıt, karton, metal ve plastik atıklarını mahallelere konulan ambalaj atık konteynırlarına (84 adet), muhtarlıklara, okul, hastane, kurum ve belediye hizmet binalarına (64 adet) bırakabilirsiniz. Cam atıklarını ise 199 noktaya yerleştirdiğimiz cam atık konteynırlarına atabilirsiniz.

 

Bitkisel Atık Yağ

Gıda hazırlamada kullanılan her tür yağ kullanım ömrü dolduktan sonra atık yağ olarak adlandırılır. Bu yağlar ayrı toplanmazsa birçok çevresel etkilere ve sağlık risklerine yol açar.

 ·         Bitkisel atık yağı nasıl / nereye bırakabilirim?

Bitkisel atık yağlarınızı sızdırmaz plastik kap veya şişelerle Feriköy Lalaşahin Pazar alanındaki konteynıra, muhtarlıklarda bulunan atık yağ bidonlarına bırakabilir veya biriktirdiğimiz 5lt ve üzeri atık yağlar için Komşu Masa’yı (444 31 12) arayarak evinizden alınmasını sağlayabilirsiniz.

 

Elektrikli ve Elektronik Atıklar (e-atıklar)

E-atıklar içerdikleri nadir toprak elementleri ve diğer cevherler sebebiyle ekonomik değerleri oldukça yüksektir.  Ancak tehlikeli-toksik maddeler içermeleri sebebiyle de ayrı toplanması gereken atıklardır.

E-Atıklar Nelerdir?

o   Küçük ev aletleri

o   Büyük beyaz eşyalar

o   Tüketici aletleri

o   Televizyon ve monitörler

o   Bilişim teknolojileri ve telekomünikasyon cihazları

o   Elektrikle çalışan oyuncaklar

o   Aydınlatma ekipmanları

 ·         E- Atıkları nereye bırakabilirim?

Taşınabilecek boyuttaki e-atıklarınızı Valikonağı Caddesi ve Şakayık Sokakta bulunan konteynırlara veya Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Atık Toplama Birimi’ne bırakabilirsiniz.

Taşınamayacak büyüklükteki e-atıklarınız içinse Komşu Masa’yı (444 31 12) arayarak evinizden alınmasını talep edebilirsiniz.

 

Atık Pil

Pillerin içerisinde çinko, demir, mangan, nikel, lityum, kobalt, kadmiyum, bakır, alüminyum vb. metaller ve çeşitli kimyasal çözeltiler bulunduğu için kullanım ömrü dolduktan sonra diğer atıklardan ayrı toplanmalı ve uygun yöntemlerle geri kazanılmalı/bertaraf edilmelidir.

Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği’nin 8. maddesi gereği, atık pillerin toplanması çalışmaları 2005 yılından beri TAP işbirliğinde sürdürülmektedir.

 ·         Atık pilleri nereye bırakabilirim?

Atık pilleri ilçemizdeki okullarda, süpermarketlerde, muhtarlıklarda ve belediye binalarımızda bulunan atık pil kutularına bırakabilirsiniz.

 

Atık Giysi - Ayakkabı –Tekstil

Kullanılabilir durumda olmayan atık olarak nitelendirilebilecek tekstil ürünleri (giysi, ayakkabı, kemer, çanta, nevresim vb.) büyük ölçüde geri kazanılabilir. Dünya Bankası verilerine göre endüstriyel su kirliliğinin yaklaşık yüzde 20’si tekstil endüstrisinden kaynaklanmaktadır.

 2015 yılından beri kullanıcısı tarafından ömrü dolduğu düşünülen tekstilleri, geri kazanımla değerlendirilmek üzere topluyoruz.

*Türkiye’de atık tekstil toplama uygulamasını başlatan ilk Belediyeyiz.

 ·         Atık tekstil ürünlerini nereye bırakabilirim?

Tekstil atıklarınızı ilçemizde 122 noktaya yerleştirdiğimiz atık tekstil kumbaralarına bırakarak geri kazanıma katkıda bulanabilirsiniz.

 

Atık Lastik

Ömrünü tamamlamış lastikler geri kazanılabilir ürünler olup, doğaya bırakılması ciddi çevre ve sağlık sorunlarına sebep olabilir. Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Kontrolü Yönetmeliği kapsamında ilçemizden çıkan atık lastikleri LAS-DER (Lastik Sanayicileri Derneği) aracılığıyla topluyoruz.

·         Ömrünü tamamlamış lastikleri nereye bırakabilirim?

Ömrünü tamamlamış lastikleri geri dönüşüme nasıl dahil edeceğiniz ile ilgili bilgi almak için Komşu Masa’yı (444 31 12) arayabilirsiniz.

 

Atık Motor Yağları

Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında, oto sanayi ve benzeri yerlerden kaynaklanan çevre ve insan sağlığı için tehlike oluşturan atık motor yağlarının PET-DER (Petrol Sanayicileri Derneği) aracılığıyla zarar vermeden depolanmasını, taşınmasını ve bertaraf edilmesini sağlıyoruz.

 ·         Atık motor yağlarını nereye bırakabilirim?

Atık Motor yağlarını geri dönüşüme nasıl dahil edeceğiniz ile ilgili bilgi almak için Komşu Masa’yı (444 31 12) arayabilirsiniz.

 

Tehlikeli Atıkların Evlerden Toplanması

Atık Yönetimi yönetmeliği kapsamında; evlerimizde kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştıran birçok ürünün içerdiği tehlikeli kimyasalların ortama gelişi güzel bırakılması nedeniyle sağlığımız tehdit edilmektedir.

Sağlık risklerini ve çevre riskleri engellemek veya minimum tutabilmek için; ilçemizde evlerimizden çıkan tehlikeli atıklarımızı topluyoruz.

 

Evsel Kimyasal Atıklar Nelerdir?

o   Ahşap mobilya/döşeme cilaları

o   Araç camı temizleme sıvıları

o   Ayakkabı boyaları

o   Boya/ vernik sökücüleri – tiner

o   Çeşitli temizlik malzemeleri

o   Deodorantlar

o   Evsel tıbbi atıklar

o   Floresan enerji tasarruflu ampuller

o   Böcek öldürücüler

o   Oda spreyleri

o   Oje ve oje çıkarıcıları

o   Saç boyaları

o   Traş köpükleri 

 

 ·         Tehlikeli atıkları nereye bırakabilirim?

Evinizde kalan kullanmadığınız, başkalarının da işine yaramayacağını düşündüğünüz tehlikeli atıklarınız için Komşu Masa’yı (444 31 12) arayarak bilgi alabilir ve atık toplama noktalarımızı öğrenebilirsiniz.

 

Kitap ve Oyuncak Paylaşım Noktaları

Çevreci Sosyal Sorumluluk anlayışıyla kullanılmış kitap ve oyuncakları topluyor, yeniden kullanılabilir olanları ihtiyacı olanlarla paylaşıyor, kullanılamaz durumdakileri ise geri kazandırıyoruz.

·         Kitap ve oyuncakları nereye bırakabilirim?

Kullanmadığınız kitap ve oyuncakları ilçemizde 6 noktaya yerleştirdiğimiz Kitap ve Oyuncak Paylaşım kumbaralarına bırakarak ihtiyaç sahipleri ile paylaşılmasına katkıda bulunabilir veya  Komşu Masa’yı (444 31 12) arayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

*Şişli Belediyesi mobil uygulamasından ya da web sitemizden (https://www.sisli.bel.tr/index.html#!/cevre) atık toplama noktalarımızı öğrenebilirsiniz.  Evsel kaynaklı tehlikeli atıkları ve e-atıkları mahallerimizi gezerek topluyoruz. Mahallenizin toplama günlerini öğrenmek veya çevre konularıyla ilgili daha detaylı bilgi almak için Komşu Masa’yı (444 31 12) arayabilirsiniz.

 

   Evlerden Toplanan Atık Türleri

Saç boyası, traş köpüğü

Oje, oje temizleyici

Deodorant, lamba ve floresan

İlaç, pil, temizlik malzemeleri vb.

Cep telefonu, bilgisayar, yazıcı, modem

Küçük ev aletleri

Fırın buzdolabı vb.

 

 

 

Bizden Haberler