#AtatürkMüzesi

#ferikoy

#tesvikiye

#nisantasi

#maçkaparki

#ŞişliCamii

#Mecidiyeköy

#FulyaMahallesi

#Feriköy

#Darülaceze

#mackaparki

#AbdiİpekçiHeykeli

Çocuk Anlatır Sen Dinle

16.03.2018

Çocuğa karşı cinsel sömürü ve istismar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de toplumun her kesiminde çocukların sağlıklı fiziksel, zihinsel, duygusal, sosyal gelişimine zarar vermekte, çocukların hayatlarında onarılması çok güç kalıcı etkiler bırakmaktadır.

Cinsel istismar, çocukların bir yetişkin tarafından cinsel uyarı ve tatmin amacıyla kullanılmasıdır.

Çocuklara cinsel istismarda bulunan kişiler çoğunlukla onları şekerle kandırmaya çalışan yabancılar değil, çocuğun tanıdığı, güvendiği, hatta sevdiği aile içinden veya dışından yakınlarıdır.

Bebeklik döneminden ergenlik dönemine kadar her yaş ve cinsiyette çocuk istismara maruz kalabilir; en sık görüldüğü yaşlar 6-10 yaş dönemidir.

Çocuklara yönelik cinsel istismarın önlenmesinde atılacak en önemli adım koruyucu önleyici tedbirlerdir. Bu nedenle yetişkinlerin çocukların bedensel hakları ile ilgili bilgi sahibi olmaları, çocukların hak ve sınırlarına karşı saygılı ve özen içinde davranmaları önemlidir. Yapılan araştırmalar da çocuk istismarının önüne geçmekte en etkili yöntemlerin, toplumunda yaygın davranış kalıpları içinde yer alan ve çocukların haklarını ihlal eden düşünce ve davranış biçiminin dönüştürülmesi olduğunu göstermektedir.

Şişli Belediyesi olarak toplumda çocuk istismarı ile ilgili bilinen yanlış bilgileri dönüştürmek, çocukların bedensel haklarına saygılı bir kültür inşa etmek ve istismarı önlemek için “ Çocuk Anlatır Sen Dinle. İstismarı Engelle!” başlattığımız kampanya ile yaygın eğitim faaliyetleri başlatıyoruz. Değişimin yerelden başlayacağına olan inancımızla kampanya dahilinde kreş ve bilim evi öğretmenlerimiz, Sosyal Destek Hizmetleri, Sağlık İşleri, Zabıta, Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüklerimiz başta olmak tüm belediye personelimize hizmet içi eğitimler verilecektir. Ayrıca velilere yönelik çocukların bedensel hakları ile ilgili yaygın seminerler gerçekleştirilecek. Kreş ve etüt merkezi öğrencilerimize bedensel hakları ile ilgili eğitimlerin yanı sıra yayınlar dağıtılacak. Ayrıca kamuoyunda farkındalık yaratmak üzere afiş, broşür, BB’larla kampanya güçlendirilecektir.

Yazılı ve görsel materyallerimiz sitemizden indirilerek başka kurum, kuruluş ve ebeveynlerin de kullanımına açıktır.

Broşür-1

Broşür-2

636562086959193718-yetişkin afiş (4) site için.jpg

 636562086947318691-çocuk afiş afiş (4) site için.jpg