CUMHURİYETİMİZİN 97. YILI ŞİŞLİ’DE COŞKUYLA KUTLANDI

CUMHURİYETİMİZİN 97. YILI ŞİŞLİ’DE COŞKUYLA KUTLANDI 

Şişli Belediyesi olarak Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıldönümünü  büyük bir coşku ve sevinç içinde kutladık.

28 Ekim günü Şişli caddelerini renklendiren Klasik Otomobil Geçit Töreni sonrası kutlamalar 29 Ekim sabahı erkenden başladı. Şişli sokaklarında müzisyenler performanslarıyla Şişlili komşularımızın bayram coşkusuna ortak oldu. Büyük küçük pek çok Şişlilinin alkışlarla, bayraklarla eşlik ettiği performanslar akşam saatlerine kadar farklı noktalarda devam etti. 

“Benim Cumhuriyetim…” 

97. yıl anısına hazırlanan “Benim Cumhuriyetim” konulu fotoğraf sergisi ise saat 15.00’te Abdi İpekçi Meydanı’nda açıldı. Şişli Belediye Başkanımız Muammer Keskin’in katılımı ile açılan sergi; Cumhuriyet’in ilanına giden yolda Mustafa Kemal’in Anadolu’ya geçmeden önce Şişli’deki evinde yürüttüğü çalışmalar ve Milli Mücadele kararı başta olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’ndan Lozan Barış Konferansı’na, Atatürk Devrimleri’nden Cumhuriyet’in kazanımlarına kadar olan süreci anlatan 22 fotoğraftan oluşuyor. Sergi, 12 Kasım tarihine kadar gezilebilir.  

Atatürk Evi ışıl ışıldı

Kutlamalar akşam saatlerinde Şişlili komşularımızın katılımı ile tam bir şölene dönüştü. Pandemi kuralları çerçevesinde hazırlanan Atatürk Müzesi önündeki kutlama alanı, bayraklarıyla gelen Şişlililerle doldu. Belediye Başkanımız Muammer Keskin’in ev sahipliğini yaptığı etkinliklere CHP İstanbul Milletvekili 

Sezgin Tanrıkulu’nun yanı pek çok siyasetçi, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve vatandaşlar katıldı. Burada halka hitap eden Başkan Muammer Keskin duygularını şöyle ifade etti: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vurguladığı gibi, ‘Cumhuriyet, yeni ve sağlam esaslarıyla, Türk milletini emin ve sağlam bir istikbal yoluna koyduğu kadar, asıl fikirlerde ve ruhlarda yarattığı güvenlik itibariyle, büsbütün yeni bir hayatın müjdecisi olmuştur.’ 

Bizler, işte bu güven duygusunu, Cumhuriyetin ilanıyla kazandığımız özgürlük ve demokrasimiz sayesinde içimizde hissediyoruz. Bu güven, bizleri bir arada tutuyor. Bu güven sayesinde ‘biz’ olabiliyor, yan yana duruyor, bir arada daha iyiye ve daha güzele ulaşmak için çalışıyor, geleceğe umutla bakıyoruz. 

Bugün burada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 101 yıl önce bir ulusun bağımsızlık ve özgürlüğüne giden yolda ilk adımları attığı yerde duruyoruz. 

Dünü ve bugünü birleştiren bu noktada, Cumhuriyetimizin fikirlerimizde ve ruhlarımızda yarattığı güvenlik duygusunu hissediyor, yaşıyoruz. Bizler bu güven duygusu ile ‘benim Cumhuriyetim’ diyoruz.”

Tek Yürek İstiklal Marşı okundu

Başkan Muammer Keskin’in konuşmasının ardından İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrısıyla saat 19.23’te hep bir ağızdan aynı coşkuyla, İstiklal Marşımızı okuduk. Daha sonra iki saat süren ışık ve ses gösterisi başladı. Atatürk’ün kendi sesinden Nutuk’tan bölümleri de okuduğu gösteriye Şişlililer alkışlarla, marşlarla eşlik etti. Devrim meşalesinin tutuşturulduğu Şişli’deki kutlamalar hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.