Sağlık İşleri Müdürlüğü

Sağlık İşleri Müdürlüğü; halk sağlığı ve koruyucu hekimlik faaliyetlerini yaygınlaştırarak komşularımıza polikliniklerimizde kalite sağlık hizmeti sunmak, ambulans, ilkyardım ve laboratuvar hizmetleri vermek ile sorumludur. Gezici tarama çalışmaları yapmak ve ölen komşularımızın cenaze işlemlerini yapmak da müdürlüğümüzün sorumluluk alanındadır.

HİZMETLERİMİZ

·         Cenaze işlemleri

·         Poliklinik hizmetleri

·         Sağlık raporları

·         Esnaf muayenesi ve portörlerinin yapılması

·         Ruhsat işlemleri

·         İşyeri denetimi ve şikayetlerin değerlendirilmesi

·         Laboratuar hizmetleri

·         İlkyardım, ambulans ve diyaliz hastaları taşıma hizmeti

·         Sosyal güvencesi olmayanlara sağlık hizmeti

·         Halk sağlığı ve koruyucu hekimlik toplantıları, gezici tarama çalışmaları

·         İşyeri hekimliği ortak sağlık birimi

·         Gündüz çocuk bakımevlerinin faaliyetleri

·         Eczacılık, hastane ödemeleri, tedavi giderleri ve ilaç denetim hizmetleri

 HİZMET BİRİMLERİMİZ

·         Müdürlük Hizmet Binası

·         Merkez Polikliniği 

Adres: Cumhuriyet Mah. Abide-i Hürriyet Cad. Mezarlık Çıkmazı Sok. No:2 Feriköy / ŞİŞLİ İSTANBUL

      Tel: 0 212 234 48 31/ 0 212 232 18 43

·         Kurtuluş Ayazağa Tıp Merkezi

Adres: Eskişehir Mah. Bilezikçi SokNo:198 Kurtuluş /ŞİŞLİ
Tel: 0 212 343 27 29 / 0 212 233 73 94

·         Paşa Mahallesi Şişli Tıp Merkezi 

Adres: Darülaceze Yolu No:60 Feriköy/ ŞİŞLİ

Tel: 0 212 230 48 12

YAYGIN SAĞLIK TARAMASI HİZMETİ

Şişli Belediyesi olarak, sağlık hakkının en temel haklardan biri olduğu inancıyla sağlık hizmetlerini daha yaygın, daha ucuz ve ulaşılabilir kılmayı amaçlıyoruz. Müdürlüğümüz mahallelerde gezici araçlarla, ücretsiz sağlık taramaları yapıyor. Türk Kalp Vakfı, Dünya Göz Hastanesi, Amerikan Hastanesi, Florance Nightingale Hastanesi gibi kuruluşlarla ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz taramalarla sosyal güvencesi olmayan vatandaşların ayağına kadar sağlık hizmetini götürüyoruz.

MODERN KOŞULLARDA SAĞLIK HİZMETİ

Müdürlük olarak son yıllarda artış gösteren tüberküloz (verem) hastalığından korunmak için gezici ve sabit röntgen cihazlarıyla vatandaşların akciğer grafisini çekiyoruz. Ambulanslarımız sağlık ekibiyle birlikte günün 24 saati hizmet veriyor. Diyaliz aracıyla bölgedeki böbrek hastaları diyaliz merkezlerine taşıyoruz, tedavi bitiminde de tekrar evlerine bırakıyoruz. Polikliniklerimizin çoğunda ağız ve diş üniteleri de yer alıyor. Oldukça pahalı bir tedavi gerektiren Talasemi’nin (Akdeniz Anemisi) teşhisini sağlayan tanı cihazı Müdürlüğümüzün hizmet binasında yer alıyor. Sağlık Bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz ortak çalışmalar sonucunda “Gönüllü AIDS Danışmanlık” görevini üstlendik. Birime başvuranlar AIDS’le ilgili doktor muayenesi ve tetkiklerini ücretsiz yaptırabilir. Ayrıca AIDS teşhisi konan hastalara yine ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmeti de veriyoruz. Semt polikliniklerimizde hastalar son derece modern koşullarda sağlık hizmetini alabiliyor. Semtlerdeki nüfusa göre değişmekle birlikte ortalama 100-150 hasta polikliniklerimizi ziyaret ediyor. Hasta kabulden sıra numaraları alan hastalar fazla beklemeden muayene oluyor ya da ilaçlarını yazdırabiliyor.

TIBBI ATIKLAR İÇİN ÖZEL EKİP

Bilinçsiz toplandığı zaman insan sağlığına büyük zarar veren tıbbi atıklar, Şişli’de sorun olmaktan çıktı. Belediyemizin hizmete soktuğu tam donanımlı “Tıbbi Atıkları Toplama Aracı” Şişli sınırları içinde bulunan ve yatak sayısı 20’den az olan klinik, muayenehane, eczane gibi sağlık kuruluşlarında biriken atıkları bulundukları yerden alarak imha ediyor. Ekipte, tıbbi atık kontrolü konusunda eğitimli personel görev yapıyor. Özel bir kıyafet ve gaz maskesiyle görev yapan ekip, Şişli’nin 28 mahallesindeki atıkları belirli gün ve saatlerde topluyor.

 

SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ YÖNETMELİĞİ

SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

İletişim Bilgileri

Telefon: 444 31 12

 E-posta: saglik@sisli.bel.tr

Bizden Haberler