ŞİŞLİ AFETLERE HAZIRLANIYOR

ŞİŞLİ AFETLERE HAZIRLANIYOR

 Şişli’nin tüm mahallelerinde afet ve depremlere karşı başlattığımız eğitim programına devam ediyor ve dayanışma ağını yaygınlaştırıyoruz.

 Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği ile Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında, imzaladığımız işbirliği protokolü ile Şişli’nin mahallelerinde Mahalle Afet Gönüllüsü (MAG) ekiplerini oluşturmaya başladık. Protokol gereği 25 mahallede ilk etapta 800 kişi olarak hedeflenen MAG ekiplerini oluşturacağız. Mahallelerde gönüllülerin aldığı eğitimleri Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği veriyor.

Pandemi kurallarına uygun olarak Şişli Belediyesi salonları ve internet üzerinden gerçekleştirilen eğitimler, 25 ve 40 kişilik gruplar halinde düzenleniyor. İlk yardım pratik uygulamaları ve saha eğitimleri ise yüz yüze gerçekleştiriliyor. Bu eğitimlerin içerikleri ise şöyle:

Tanıtım ve Farkındalık Eğitimleri:  1.5 saatlik Şişli MAG projesinin tanıtımı ve gönüllü adaylarının bu eğimlere kayıtları amaçlanıyor. Eğitim materyali olarak Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nin hazırladığı Temel Afet Bilinci sunumu kullanılıyor. Eğitimlerin sonunda, Şişli’nin 25 mahallesinde oluşturulacak MAG ekiplerinden, 36 saatlik Temel Eğitimlere kayıt olmaları talep ediliyor. 

Mahalle Afet Gönüllüleri Eğitimi: 25 mahalle için eşit olarak paylaştırılan 800 kişi için pratik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilecek 36 saatlik eğitim programının, 12 ayda bitirilmesi hedefleniyor.

Temel Afet Bilinci Eğitmen Eğitimi: Bu eğitim, Mahalle Afet Gönüllü Eğitimi almış olan 80O kişiden seçilen 20 gönüllüye verilecek. Eğitim alan bu 20 gönüllü, diğer gönüllülere de eğitim verme sertifikasına sahip olurken, mesleki anlamda da bir katkı elde etmiş olacak. Seçilen gönüllüler, eğitmenler ve proje sahibi kurumlar ile ortaklaşa belirlenen eğitim takvimine göre eğitim faaliyetlerini gerçekleştirecekler.

Çalışmanın başında Şişli Kent Konseyi ve mahalle muhtarlarımıza projemizi tanıttık ve sahada eğitimlere başladık.

İşbirliği protokolünü imzaladıktan sonra projemizi Alman Uluslararası İş birliği Kurumu (GIZ) ile paylaştık. Bu görüşmeler sonunda toplam 800 kişiden oluşturulacak ekiplerin oluşması için ortak adımlarımızı attık.

Eğitimlerimize ilk olarak Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nden başladık. Mahmut Şevket Paşa ve Teşvikiye mahallelerinde yüz yüze interaktif olarak gerçekleştirdiğimiz derslerimizi pandemi tedbirlerinin artması üzerine Halide Edip Adıvar, Feriköy ve Kaptanpaşa mahallelerinde zoom üzerinden gerçekleştirdik.

Ağustos başına kadar eğitimlerini tamamlayan gönüllü sayısı 179 oldu. Mahmut Şevket Paşa mahallesinde 38, Teşvikiye mahallesinde 22,  Halide Edip Adıvar mahallesinde 20,  Merkez mahallesinde 32,  Fulya mahallesinde 30 ve Feriköy Mahallesinde 22 gönüllüye ulaştık.

Detaylı bilgi almak ve eğitimimize katılmak için Komşu Masamızın 444 31 12 numaralı hattını arayabilirsiniz.