ŞİŞLİ BELEDİYESİ’NE ALTIN KARINCA ÖDÜLÜ

Şişli Belediyesi olarak, Marmara Belediyeler Birliği tarafından verilen üye belediyelerinin gerçekleştirmiş olduğu iyi uygulamaları ödüllendirdiği Altın Karınca Ödülü’nü kazandık. Altın Karınca’nın amacı, iyi uygulama örneklerini tanıtmak ve yaygınlaştırmak üzere, belediyelerin uyguladığı başarılı projeleri ödüllendirerek yaşam kalitesi yüksek ve sürdürülebilir şehir hayatına katkı sağlamaktır.

300’den fazla proje başvurusunun olduğu Altın Karınca’ya biz de Şişli Belediyesi olarak, ‘Sosyal Hizmet’ kategorisinde, Alzheimer Gündüz Bakım Evi projemiz ile katıldık. En çok proje başvurusunun olduğu bu kategoride belediye olarak Altın Karınca Ödülü’nü Şişli’ye kazandırdık.

 Türkiye’de bir ilk

Şişli Belediyesi ve Türkiye Alzheimer Derneği işbirliğiyle kurulan ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Alzheimer Gündüz Bakım Evi, hastalara güvenli ve kaliteli hizmet sağlamak amacıyla haftada beş gün ücretsiz hizmet veriyor. Gündüz Bakım Evi’nde hastalar, uzman hekim ve psikologların kontrolünde vakit geçirerek, günlük hayatlarını kolaylaştırıcı eğitimler alıyorlar. Gazete ve şiir okuma, aylık takvim yapma, yemek yapma, hikaye-mani yazma, mikado ve tavla oynama, dans etme, bulmaca çözme gibi genel etkinliklerin yanı sıra zihinsel, bedensel ve sanatsal aktivitelerle hastaların yaşama aktif olarak katılmaları ve sosyalleşmeleri sağlanıyor. Merkezde yapılan aktivitelerde ana amaç hastaların zihinsel ve duygusal olarak desteklenmesi, günlük yaşam becerilerinin artırılması ve Alzheimer hastalığının ilerlemesinin yavaşlatılmasıdır.

 Marmara Belediyeler Birliği:

Marmara Belediyeler Birliği (MBB), Türkiye’de demokratik yerel yönetim hareketinin gelişmesi, belediyelerin yetki ve kaynaklarının artırılması, yerel yönetimlerde çevre bilincinin geliştirilmesi ve sürdürülebilir şehircilik yaklaşımının benimsenmesi, belediyelerin ortak sorunlarına işbirliği içinde çözüm bulunması gibi konularda öncülük yapan, bölgesel ölçekte, Türkiye’nin ilk belediyeler birliğidir. 1975 yılında kurulan MBB, kuruluşundan bu yana çeşitli siyasi partilerden seçilmiş belediye başkanları ve meclis üyeleri arasında, uzlaşma ve birlikte çalışma kültürünün oluşmasında, belediyeler arasında koordinasyon ve işbirliğinin gelişmesinde ve belediyelerin uluslararası arenada temsili konusunda önemli roller üstlenmiştir.

190’dan fazla üyesi bulunan MBB, 6’sı büyükşehir olmak üzere 12 ilde faaliyet gösteriyor: Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova.

637413847131110225-altın karınca (2).jpg