#AtatürkMüzesi

#ferikoy

#tesvikiye

#nisantasi

#maçkaparki

#ŞişliCamii

#Mecidiyeköy

#FulyaMahallesi

#Feriköy

#Darülaceze

#mackaparki

#AbdiİpekçiHeykeli

Şişli Belediyesi, 47 Avrupa Ülkesi Arasından Roman Dostu Kent Seçildi

25.10.2017

Gerçekleştirdiği çalışmalar ve projelerle Romanların eğitim ve sosyal hayata aktif katılımlarını sağlayan Şişli Belediyesi, Avrupa’da 47 ülkenin katıldığı ve bu yıl 6’ıncısı düzenlenen “Dosta Ödülü”nün sahibi oldu.

Avrupa Konseyince Romanların entegrasyonu ve topluma kazandırılması amacıyla örnek çalışmalar yapan yerel yönetimlere verilen "Dosta! Ödülü" bu yıl Şişli Belediyesi’ne verildi. Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından düzenlenen ve Avrupa Konseyi üyesi 47 ülkenin katıldığı ödül töreni Fransa’nın Strazburg şehrinde düzenlendi. 

Şişli Belediyesi Romanların eğitimden sosyal hayata kadar birçok alanda aktif katılımlarını sağladığı projeler ile Roman dilinde 'Artık Yeter' anlamına gelen Dosta Ödülü’ne layık görüldü. 2015-2017 yılları arasında Hıdırıllez şenlikleri, tiyatro ve sinema gösterimleri, Roman kadınlar için okuryazarlık kursları, çocuklara yönelik yaz okulu, yurtdışı ziyaretleri ve Şişli Belediyesi bünyesinde bulunan Kuştepe Roman Sanat Evi’nde işlerini kurmaları konusunda destekleyici eğitimler ve etkinlikler düzenledi. Aynı zamanda düzenli olarak sokakların temizlenmesi, gıda ve içilebilir su dağıtımı gibi şehir hizmetleri veriyor. 

 

636445361209302801-Sisli Belediyesi Baskan Yardımcısı Ugur Gazi Yorgun.jpg

 

Ödülü alan Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Gazi Yorgun, böyle bir ödül almanın gurur verici olduğunu belirterek şunları ifade etti: “Şişli çok farklı dili, rengi, kültürü barındıran Türkiye’nin en kozmopolit ilçesi. Roman komşularımız da bizim için çok kıymetli. Onların topluma entegrasyonu, yaşam koşullarının iyileştirilmesi, kentin olanaklarından her vatandaş gibi eşit faydalanması için projeler geliştiriyoruz. Bu çalışmaların uluslararası arenada da yankı bulması bizi hem mutlu ediyor hem de gelecek projelerimiz için cesaretlendiriyor.”

 

 

636445361205709040-Dosta Avrupa Konseyi Roman Dostu Kent Odulleri_1.jpg

 

636445361249771644-Dosta Avrupa Konseyi Roman Dostu Kent Odulleri_3.jpg