#AtatürkMüzesi

#ferikoy

#tesvikiye

#nisantasi

#maçkaparki

#ŞişliCamii

#Mecidiyeköy

#FulyaMahallesi

#Feriköy

#Darülaceze

#mackaparki

#AbdiİpekçiHeykeli

Şişli Belediyesi İzzetpaşa ve Kuştepe Kent Atölyeleri'nin Açılışı Gerçekleşti

12.02.2018

ŞİŞLİLİLER KENT ATÖLYELERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ KONUŞACAK

Şişli Belediyesi, kentsel planlama, yenileme, alan geliştirme ve yeniden canlandırma çalışmaları kapsamında İzzetpaşa Kent Atölyesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Muhtarlıklar, sivil toplum kuruluşları (STK), mimarlar, mühendisler, şehir planlamacıları, meslek odaları, sosyologlar, antropologlar ve hukukçular gibi toplumun farklı kesimlerinin yer alacağı ve kentsel dönüşüm konusunda vatandaşları bilgilendirmeyi amaçlayan atölyeler, Türkiye’de bu kadar geniş katılımlı ilk merkez olma özelliği taşıyor.

 

Şişli Belediyesi’nin tarihi, kentsel ve kültürel mirasa saygılı, katılımcı demokrasiyi kurum ve kurallarıyla işler hale getirmeye çalışan bir belediyecilik anlayışı benimsediğini belirten Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü, kent atölyelerinin hayata geçirilme amacını şu sözlerle ifade etti:

 

Kentsel gelişim anlayışımızın odağında rant değil insan yer alıyor. Bugün açılışını yaptığımız Şişli Kent Atölyesi bu anlayışımızın ürünüdür. Şişli Kent Atölyesi’nde gerçekleştireceğimiz kentsel planlama, kentsel yenileme, yerel alan geliştirme çalışmalarını tamamen katılımcı bir anlayışla, sosyal danışma süreçleriyle şekillendireceğiz. Bütün çalışmalarda Şişli halkının geniş mutabakatını aramaya devam edeceğiz. Amacımız, yapılaşmadan, ulaşıma, başta yeşil alanlar olmak üzere kamusal alanların artırılmasına kadar kentsel dokuyu geliştirmek, yaşam kalitesini artırmak olacak. Bu çalışmalar sadece STK, meslek odaları veya uzmanlara değil, ev hanımlarından, gençlere ve çocuklara kadar herkese açık olacak. Atölyemizde yapılacak çalışmalarda bölge halkını daha fazla dahil edecek. Herkes yaşadığı yer hakkında söz sahibi olacak” dedi.

 

Şişli’de dönüşüm ilçenin sahip olduğu değerlerle gerçekleşecek

 

İzzetpaşa Kent Atölyesi’nin, bölge halkı ile birlikte sorunların tanımlanacağı, vatandaşların beklentilerini paylaşacağı ve çözüm önerilerinin konuşulacağı bir merkez olma özelliği taşıdığının altını çizen Şişli Belediyesi Proje Yatırım İzleme ve Koordinasyon Kurulu Başkanı Semih Şahin şunları söyledi:

 

Temel hedefimiz, kentsel dönüşümü Şişli’nin sahip olduğu değerlerle birlikte gerçekleştirmek. Bu atölyelerde daha yaşanılabilir Şişli’yi hep birlikte inşa edeceğiz. Şişlilileri yaşadıkları mekân üzerinde düşünmeye teşvik edecek, taleplere göre eğitim programları düzenleyecek ve hayallerini keşfetmeleri için çeşitli etkinlikler gerçekleştireceğiz. Sosyal yenilik tasarımı yaklaşımında mahalle tasarım rehberleri oluşturarak kent gelişim modelleriyle mahalle yenileme modelleri geliştireceğiz. Mahalle tasarım rehberleriyle uyumlu yapı, yaşayan sokak, bizim mahallemiz gibi tasarım modelleriyle yol alacağız. Bu süreçlerde yerel yönetim birimleri, işletmeler, aktivistler, sivil toplum örgütleri, mimarlar, mühendisler, planlama ve tasarım ofisleri, akademisyenler, öğrenciler ve çeşitli meslek gruplarından katılım sağlayarak karşılıklı deneyimlerin paylaşıldığı bir ortam oluşturacağız.”

636540324520377098-a.JPG

636540324551783140-d.JPG

636540324528970820-b.JPG

 636540324562876876-c.JPG