Şişli Çiçek Açtı

Daha yeşil, daha yaşanabilir, daha güzel bir Şişli için çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz. Şişli’nin en önemli sorunlarından biri olan yeşil alan eksikliğini gidermek ve rengarenk caddeler, sokaklar yaratmak için ağaçlandırma çalışmalarımıza hız verdik. Bu kapsamda, yaklaşık 1200 metre uzunluğa sahip, Şişlimizin en uzun caddelerinden olan Halaskargazi Caddesi’deki araç, insan yükü ve olumsuz hava koşulları nedeniyle kırılan, kuruyan ve eksilen ağaçların yerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle ağaçlandırılma planlaması yaparak yenilerini diktik. Bu planlama çerçevesinde yaklaşık 90 adet her zaman yeşil, çiçekli ve alanın topoğrafyasına uygun farklı türlerdeki oya ağacı, manolya ağacı ve ıhlamur ağacı dikiliyor.

Oya ağacı; gövdesi ve çiçekleriyle cadde ve sokaklarda son derece estetik bir görüntü yaratır. Gri rengi, pürüzsüz yüzeyi ve ilginç kıvrımları ile gövdesi son derece dekoratiftir Kışın yaprağını döken, 6 aya kadar çiçekli kalabilen bir ağaççıktır. Göz alıcı ve eflatun renkli çiçekleri vardır. Yaprakları tazeyken pembe kırmızı, olgunlukta yeşil ve sonbaharda turuncu veya kırmızı renk alır.

Manolya ağacı da her zaman yeşil kalan son derece estetik bir ağaçtır. Yol ağaçlandırması ve bahçeler için çok dekoratiftir. Büyük, sert parlak yapraklı, güzel kokulu ve beyaz çiçekleri vardır. Çiçekleri mayıs ayından ağustosa kadar tüm dallarını donatır. Hava kirliliğine karşı dayanıklı bir ağaç ve temizleyici özelliğe sahiptir.

Ihlamur ağacı ise kışın yaprağını döken ve yaklaşık 1000 yıl yaşayabilen bir ağaçtır. İyi gölge yapan, çok değerli park ve yol ağacıdır. Sarımsı çiçekleri son derece güzel kokular yayar.

 637339661834391857-Untitled-1.jpg

 

Bizden Haberler