ŞİŞLİ MAHALLE MUTFAĞI AÇILDI

ŞİŞLİ MAHALLE MUTFAĞI AÇILDI

Şişlili komşularımıza hizmet etmek üzere çıktığımız yolda bir merkezimizi daha hayata geçirdik. Şişli Mahalle Mutfağı Belediye Başkanımız Muammer Keskin’in de katıldığı törenle hizmete açıldı. Pandemi koşullarında, fiziki mesafe kuralları gözetilerek yapılan tören sonrası kapılarını açan Şişli Mahalle Mutfağı, Merkez Mahallesi, Hanımeli Sokak’ta yer alıyor.

Mahalle mutfakları öncelikli kadın olmak üzere herkesin, sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişim hedeflerine ulaşılmasında, her mahallenin kendi mutfağını kurma, güvenli gıdayı işleme, kendi yerel kadrolarını oluşturma sürecinin uygulandığı merkezler olarak yapılanıyor.

Kadın istihdamı öncelikli hedef

Şişli Mahalle Mutfağı’nda eğitim ve atölye çalışmaları düzenlenecek. Bu mutfakta işlenmemiş ve yarı işlenmiş gıdalardan ekşi mayalı ekmek, yoğurt, turşu, tarhana, salça gibi ürünlerin üretilmesi desteklenecek. Ayrıca üretim süreçlerinde geleneksel yöntemlerin tercih edilmesi; endüstriyel hazır gıdalar nedeniyle yok olmaya yüz tutmuş geleneksel mutfağın canlandırılarak sağlıklı ve besleyici sofraların kurulması; kimyasal işleme tâbi tutulmamış doğal temizlik ve hijyen ürünlerinin kullanımının yaygınlaştırılması, kentlilik, komşuluk ve dayanışma bilincini harekete geçirerek bir taban örgütlenmenin yaratılması; mahallelerde kadın öncelikli istihdam yaratılmasıyla birlikte yerelde işsizliğin ve kent yoksulluğunun azaltılması hedefleniyor. 

 637413983992621731-Mahalle Mutfağı (3).jpeg

637413984002622017-Mahalle Mutfağı (5).jpeg

637413984007635105-Mahalle Mutfağı (2).jpeg