Temizlik İşleri Müdürlüğü

Temizlik İşleri Müdürlüğü’müz; Şişli sınırları içerisinde insan sağlığının olumsuz etkilenmemesi amacıyla çevre temizliğinin düzenli olarak yapılması ve evsel atıkların düzenli olarak toplanarak kent katı atık sıhhi depolama sahasına sağlıklı bir şekilde naklinin sağlanmasından sorumludur. Pazar yerleri temizliği, yıkanması ve geri dönüşebilen atıkların toplanması; mezarlık duvarları ile istinat duvarlarının boyanması; ibadet yerlerinin temizlenmesi ve sağlıklı içme suyu dağıtılmasıyla yükümlüdür.

YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR:

Müdürlüğümüz; Çevre Kanunu ve ilgili yönetmelikler, 5393 sayılı Belediye Kanunu, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu, 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu, 675 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 4857 sayılı İş Kanunu ve diğer ilgili mevzuatlar kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.

Çöp toplama

·         Müdürlüğümüz günün 24 saati, 3 vardiya halinde çöp toplama işini gerçekleştiriyor. Belediyemiz sınırlarındaki bütün ana caddelerden günde 4 defa, sokaklardan ise her gün 2 defa çöp toplanıyor.

·         İlçemiz sınırları dahilinde Nişantaşı semtine ve önemli bazı noktalara 138 adet 3200 LT’lik konteyner yerleştirilmiş olup, bu konteynerlardaki çöpler büyük konteyner boşaltma aracıyla her gün düzenli olarak 2 defa boşaltılıyor.

·         Mini çöp araçlarımızla gece çöp kamyonlarının giremediği yerlerle bölgemizde bulunan çıkmaz sokakların çöpleri toplanıyor.

Cadde, sokak ve ana arterlerin süpürülmesi

İlçemiz ana arterleri, sokak ve mahallelerimizin tamamı sabah saat 06:00 itibari ile süpürülmeye başlanıyor. Ayrıca saat 15:00 itibari ile tüm ana arter ve yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgelerimizde saat 23:00’e kadar süpürgeci ekiplerimiz çalışıyor. Gece saat 23:00 itibariyle sabah saat 06:00’ya kadar çöp toplanan ana arterlerin süpürme ve temizliği yapılıyor.

Gece ve gündüz hazır ekip bulundurma

Hazır ekiplerimiz her gün belirlenen semtlerde grup çalışması yapıyor. Çöp ev, metruk binalar, boş alanlar, siteler ve yeşil alanlarda temizlik çalışması yürütülüyor. Gece hazır ekibimiz saat 23:00’de göreve başlayıp, sabah saat 06.00’ya kadar tüm ana arterler ve Nişantaşı, Merkez Mahallesi, Osmanbey, Bozkurt Mahallesi, Duatepe Mahallesi, Feriköy Mahallesi, Paşa Mahallesi, Fulya Mahallesi, Meşrutiyet Mahallesi, 19 Mayıs Mahallesi, Halide Edip Adıvar Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesi’nin temizliğini yapıyor.

Cadde ve sokakların yıkanması

Müdürlüğümüz tarafından gece ve gündüz olmak üzere tüm bölgelerimizde düzenli olarak sokak yıkama çalışmalarını sürdürüyoruz. Sabah saat 06.00 itibariyle yıkama tankerlerimiz ile düzenli bir şekilde tüm mahalle ve sokaklarımızda yıkama işlemi yapılıyor. Gece ise yıkama tankerlerimizle 21.00 itibariyle ana arterler ve gündüz trafiğin yoğun olduğu, yıkama yapılamayan semtlerimizle semt pazarlarının yıkamasını yapıyoruz.

Tretuvar, mezarlık duvarları, istinat duvarlarının boyanması

Boyama ekibimiz, ilçemiz dahilinde bulunan cadde ve sokak tretuvarları, yaya geçitleri, hız kesici yol tümsekleri, döner kavşakları, merdivenler, ibadet yerleri ve mezarlık duvarları ile kötü görüntü teşkil eden tüm boş duvarların boyama işlerini yapıyor.

İbadethanelerin temizlenmesi

Mobil halı yıkama aracımızla ekiplerimiz tarafından, ilçemiz sınırlarında bulunan cami, cem evinin tüm halı ve iç temizliği yapılarak, dezenfeksiyon işlemleri düzenli olarak gerçekleştiriliyor.

Pazar yerlerinin temizlenmesi ve yıkanması

Belediyemiz sınırları içinde bulunan kapalı ve açık semt pazarlarının temizlenmesi, yıkanması ve dezenfekte edilmesi Müdürlüğümüz ekipleri tarafından akşam saat 21:00 ile 01:00 saatleri arası yapılıyor.

Müdürlüğümüzde görevli zabıta memurları ile verilen hizmetler

·         Zamansız ve düzensiz çöp çıkarıp çevreyi kirletenlere, Belediyemize harç yatırmadan el ilanı dağıtıp çevreyi kirletenlere ceza kesiliyor. 

·         Hurda ve kağıt toplayıcıların bölgelerde kötü görüntü, koku, haşere ve yangın tehlikesi arz ettiğinden faaliyetlerine engel oluyor.

·         Sahipli ve sahipsiz viran yapıların çevreye zarar vermemesi için gerekli önlemlerin alınıyor.

 

TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ YÖNETMELİĞİ

 

TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

 

İletişim Bilgileri:

Telefon:444 31 12

E-posta:temizlik@sisli.bel.tr

Bizden Haberler